Nie wszystkie zegarki są odporne na zalanie wodą. O tym, czy w zegarku można umyć ręce albo wykąpać się lub też pływać czy nurkować decyduje klasa wodoszczelności. Poznasz ją po zapisie na cyferblacie zegarka lub grawerze na jego deklu.

Producenci zegarków podają klasę wodoszczelności w atmosferach, barach lub metrach. Warto wiedzieć, że przebywając pod wodą z wodoszczelnym zegarkiem na ręce, nie wolno używać przycisków np. w celu ustawienia daty czy godziny albo stopera, nie wolno też manipulować koronką zegarka.

Wysoka wodoszczelność zegarka powstaje na skutek użycia specjalnych materiałów i wykorzystania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wysoce wodoszczelne zegarki charakteryzuje grubsze szkło oraz zakręcany dekiel, zakręcana koronka i wzmocniona uszczelka.


Klasy wodoszczelności
30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar. Symbol ten oznacza, że zegarek przetrwa tylko przypadkowy kontakt z wodą, np. podczas zachlapania czasomierza podczas mycia rąk.
50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar. To zegarki, w których można się kąpać, pływać na basenie, ale bez skakania do wody.
100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar. Mając na nadgarstku zegarek z takim oznaczeniem możemy w nim pływać, a nawet nurkować, tyle, że bez butli z tlenem i akwalungu.
200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar. To oznaczenie umożliwia nurkowanie z akwalungiem.
300m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar. Najbardziej wodoszczelne zegarki. Można w nich nurkować z butlą do kilkudziesięciu metrów.